Sibiu

Oferta Educationala

In gradinita noastra copiii beneficiaza de un program educational unic in Romania, inspirat de modelul educational nordic, de abordarea educationala Reggio Emilia si modelul britanic The Mantle of the Expert. Modelul nostru educational se diferentiaza de abordarile cunoscute si aplicate prin accentul pus pe cresterea rezilientei fizice , mentale si emotionale a copilului si conectarea acestuia cu natura. Programul educational se desfasoara exclusiv in limba germana.

Oferta noastra cuprinde urmatoarele servicii:

1. Transportul din Sibiu la Sibiel si inapoi este asigurat de o firma de transport specializata – Kinder Auto.
  1. Iesirile in Padurea din Sibiel au loc de 2 ori pe saptamana in intervalul 10:00-12:30 (transportul este asigurat de localnici – carute cu cai).
  1. Iesirile in imprejurimile locatiei (dealuri parauri, livezi) au loc in intervalul 11:00 – 12:30 exceptie facand cele doua zile in care copiii isi petrec prima parte a zilei in padure
  1. Alimentatia zilnicaa copiilor este exclusiv vegetariana, astfel:
  • micul dejun si gustarea: producatori locali autorizati/surse certificate, produse bio/organice certificate
  • pranzul oferit de She’s Green Catering
  1. Asistenta medicala specializata oferita de medicul pediatru.
  1. Grupele de studiu sunt alcatuite si organizate pe grupe de varsta dupa cum urmeaza:
  • 2 ani – 3 ani – Infant/Toddler Group – 8 copii
  • 3 ani – 4 ani – Middle Group (Preschool 1) – 12 copii
  • 4 ani – 5 ani – Big Group (Preschool 2) – 12 copii
  • 5 ani – 6 ani – Before School Group (Preschool 3) – 12 copii

Pentru cele 3 grupe de Preschool, curriculumul urmareste atingerea acelorasi obiective, in grade diferite de dificultate, in masura capacitatii de intelegere si asimilare a conceptelor de catre copii. Grupa Infant/Toddler isi concentreaza interesul asupra dezvoltarii cognitive si emotionale primare prin stimulare senzoriala.

1. Bergman Sibiu – Nature Kindergarten va ofera posibilitatea de a va inscrie copilul la:
  • Program lung 8:00 – 17:30 (include mic-dejun, pranz si gustare)
  • Program scurt 8:00 – 13:00 (include mic-dejun si pranz)
  1. Program: un model de program săptămânal poate fi trimis pe email cu solicitare la sibiu@gradinitabergman.ro

1. Pretul serviciilor educationale pentru fiecare tip de program:
  • Program lung: 460 Eur + transport/copil/luna
  • Program scurt: 420 Eur/copil/luna (include doar cursa de dimineata dinspre Sibiu, pick-up la pranz este asigurat de parinti)

10 . Beneficii unice:

• Sistemul de raportare al educatorilor la numarul de copii dintr-o grupa, 1 educator la 4 respectiv 6 copii ofera un parcurs educational calitativ.
  • Prezenta permanenta in cadrul gradinitei a unui biolog  influenteaza in mod pozitiv asimilarea valorilor si principiilor specifice unui stil de viata ecologic.
  • Monitorizarea dezvoltarii emotionale si personale a copiilor de catre un psiholog specializat in tehnici de mindfulness.
  • Sustinerea unor sesiuni lunare de parenting cu tematici specifice si mindfulness pentru parinti .
  • Asistenta psiho-educationala permanenta pentru parinti via email.