Timisoara

Oferta Educationala

In gradinita noastra copiii beneficiaza de un program educational unic in Romania, inspirat de modelul educational nordic, de abordarea educationala Reggio Emilia si modelul britanic The Mantle of the Expert. Modelul nostru educational se diferentiaza de abordarile cunoscute si aplicate prin accentul pus pe cresterea rezilientei fizice , mentale si emotionale a copilului si conectarea acestuia cu natura. Programul educational se desfasoara in limba romana.

Oferta noastra cuprinde urmatoarele servicii:

1. Iesirile in Padurea Verde au loc de 2 ori pe saptamana in intervalul 09.30-12:30 iar copiii sunt insotiti de cadrele didactice si un biolog specializat in educatia de tip outdoor learning si programe de permacultura pentru copii.

1. Joaca libera/nestructurata are loc zilnic in intervalul 11.00 – 12.30 cu posibilitatea desfasurarii in centrele din curtea gradinitei (1200mp) sau padurea din imediata vecinatate.

1. Alimentatia zilnica a copiilor este de tip mixt :
  • micul dejun si gustarea: producatori locali autorizati/surse certificate, produse bio/organice certificate.
  • pranzul este oferit de firma de catering Pygmalion.

1. Asistenta medicala specializata oferita de medicul pediatru/asistenta medicala o data pe saptamana.

1. Grupele de studiu sunt alcatuite si organizate pe grupe de varsta dupa cum urmeaza:
  • 1 an si 10 luni – 3 ani – Infant/Toddler Group – 8 copii
  • 3 ani – 4 ani – Middle Group (Preschool 1) – 12 copii
  • 4 ani – 5 ani – Big Group (Preschool 2) – 12 copii
  • 5 ani – 6 ani – Before School Group (Preschool 3) – 12 copii

Pentru cele 3 grupe de Preschool, curriculumul urmareste atingerea acelorasi obiective, in grade diferite de dificultate, in masura capacitatii de intelegere si asimilare a conceptelor de catre copii. Grupa Infant/Toddler isi concentreaza interesul asupra dezvoltarii cognitive si emotionale primare prin stimulare senzoriala.

• Sistemul de raportare al educatorilor la numarul de copii dintr-o grupa, 1 educator la 4 respectiv 6 copii ofera un parcurs educational calitativ.

1. Monitorizarea dezvoltarii emotionale si personale a copiilor de catre un psiholog specializat in tehnici de mindfulness si dezvoltare personala si emotionala.

1. Sustinerea unor sesiuni lunare de parenting cu tematici specifice si mindfulness pentru parinti .

1. Asistenta psiho-educationala permanenta pentru parinti.

1. Cursuri de yoga pentru copii sustinute de un instructor acreditat.

1. Bergman Timisoara – Nature Kindergarten va ofera posibilitatea de a va inscrie copilul la:

• Program lung 8:00 – 18:00 (include mic-dejun, pranz si gustare)
  • Program scurt 8:00 – 13:00 (include mic-dejun si pranz)

1. Program:

Nota explicativa: Activitatile educationale si programul de somn se vor desfasura in curtea gradinitei atunci cand conditiile meteo vor permite.